Suknie ślubne

visalch. logo

Dzisiejsza panna młoda w naszym kraju idzie do ślubu w kreacji, która związana jest przede wszystkim z tradycją, modą i wyznaniem religijnym.
Wcześniej, suknie ślubne szyte były tak, aby odzwierciedlić status społeczny panny młodej. Wykonywano je z najlepszych materiałów wówczas dostępnych, a suknia ślubna uszyta była z takiej ilości materiału na jaką mogła pozwolić sobie rodzina.
Najbiedniejsze rodziny ubierały pannę młodą w jej najlepszy strój, w jakim chodziła do kościoła.
Suknie ślubne bogatych panien, z wyższych sfer, były wykonane z drogich tkanin, welwetu, futer czy jedwabiu.
Dzisiaj, w wielu krajach europejskich, suknia ślubna kojarzona jest przede wszystkim z kolorem białym, choć coraz częściej projektanci zaczynają dobierać dodatki w innych kolorach.
Wcześniej we Francji to kolor czarny był kolorem ślubnym, a biały kolorem żałoby.
To Maria Stuart, poślubiając Franciszka II Walezjusza, po raz pierwszy szła do ślubu w białej sukni. Kolor biały stał się popularny dopiero w 1840 roku po ślubie Wiktorii Hanowerskiej z księciem Albertem.


Na naszym kontynencie, a zwłaszcza w Polsce, kolor biały uznawany jest dziś za symbol szczęścia, czystości serca, niewinności dzieciństwa, a także dziewictwa.
Natomiast w Chinach, suknie ślubne Poznań szyte są w kolorze czerwonym, co ma oznaczać powodzenie.
Także w północnych Indiach tradycyjnym kolorem sukien ślubnych jest kolor czerwony, symbolizując pomyślność. Panny młode idą do ślubu w Indiach też w zielonych sukniach ślubnych, gdyż ten kolor symbolizuje płodność. Natomiast południowa część Indii wybiera kolor biały lub kremowy do uszycia ślubnej sari.